harmonikanyt logo

 

Har du arrangementer til kalenderen - så send en mail til: harmonikanyt@gmail.com - Husk at vedhæfte evt. plakat
   
♫ ♫ Arrangementer Juni 2022 ♫♫
   
Lør.
25. juni
Spillemandstræf, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping  - se plakat:  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
13.00-23.30 Spillemandsmusik, storspil, workshops og fri "buskspil"
Medbring madkurt eller køb aftensmad mod bestilling - Aftensmad 75 kr. - bestil på MobilePay 40 80 48 02 
Entré 60 kr. betales ved indgangen - Drikkevarer skal købes på stedet.
Yderligere info følger - http://www.rebildspillemaendene.dk/RebildFolkemusikTraef.htm 
  Salen:
13.00 Støvring Harmonikaklub
14.10 Himmerlands Danse- og Spillemandslaug
15.20 Nibe Harmonikaklub
16.30 Rebildkvadrillen/Spillemandskredsen
17.40 Storspil - Alle er velkomne
18.50 Aalborg Danse- og Spillemandslaug
20.00 Gunner Friis' Balorkester
21.10 Op'lev Harmonikavennerne
22.20 Rebild Spillemændene
Salonen:
13.30 Fri scene - Buskspil
14.00 Himmerlandsmusik - Workshop
15.30 Øvning til storspil (få noder tilsendt)
16.30 Fri scene - Buskspil
---
Fri scene - for alle interesserede 
Tilmeld dig/jer i forvejen til Spillemandsmuseet 98 39 16 04
eller spillemandsmuseet@mail.dk
- eller mød op på dagen og tilmeld dig/jer.
   
Lør.
25. juni
Ribe Harmonikatræf, Ribe Camping, Farupvej 2, 6760 Ribe - www.ribe-harmonikatraef.dk 
Campingplads kan bestilles på: 20 23 82 97 merethe.klausen@gmail.com 
Samspilsmelodier: Dejlig er sommernatten G-dur, Sommer i Danmark D-dur og Sømand C-dur
  12.45-13.30 Gunner Schmidt
13.30-14.15 GasKajs Husorkester
14.15-15.00 Sædding Harmonikaklub
15.00-15.45 Salling Duoen
15.45-16.30 Buskspillerne Esbjerg
16.30-17.15 Birgitte - Preben og Aage
17.15-18.00 Lindø Harmonikaklub
18.00-19.00 Spisepause
19.00-19.45 Spilop
19.45-20.30 Herning Harmonikaklub
20.30-21.15 Carsten og Moonlights Swing
21.15-22.00 Kim og Meta
22.00-22.45 Merethe med venner
22.45-23.00 Afslutning og samspil
   
Lør.
25. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
26. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Man.
27. juni
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Man.
27. juni
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
   
Man.
27. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Man.
27. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tirs.
28. juni
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
28. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tirs.
28. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Ons.
29. juni
Koncert, Lyngby Kirke, Lyngbyvej 144, 9480 Løkken
19.30 Nordskær spiller nordisk folkemusik og egne kompositioner
Entré 75 kr. - læs mere på: https://nordskaer.dk 
   
Ons.
29. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Ons.
29. juni
Udstilling med folkedragter og tilbehør, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg - udstillingen varer til 29. oktober
16.00 Reception på udstillingen "Tøj med traditioner" - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Udstillingen vil handle om vævede stoffer, trykte stoffer, pynt på stoffer, strik der er så tæt/fast strikket, at det er som stof.
Købestoffer i ulddamask, silkestoffer, bomuldsstoffer, hørstoffer og skind m.m.
Museets åbningstid tirsdag-lørdag 10.00-17.00 - Entré 60 kr. - børn og unge under 18 år gratis
   
Ons.
29. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tors.
30. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tors.
30. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
♫ ♫ Arrangementer Juli 2022 ♫♫
   
Fre.
01. juli
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Confetti
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
01. juli
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Fre.
01. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Fre.
01. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Lør.
02. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-22.00 Det Bette Danseband
   
Lør.
02. juli
Underholdning, Kassehuset, Kassehusvej 3, Glyngøre, 7870 Roslev
09.00-12.00 Salling-Duoen underholder ved gratis kaffebord m/rundstykker
   
Lør.
02. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Lør.
02. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Søn.
03. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
04. juli
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Man.
04. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Tirs.
05. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Fre.
08. juli
Underholdning, Ældrecenter Fynsgade, Fynsgade 13, 9800 Hjørring
14.00-16.00 Unoderne - Info: Steen Larsen 61 99 24 05
   
Lør.
09. juli
Underholdning, Kassehuset, Kassehusvej 3, Glyngøre, 7870 Roslev
09.00-12.00 Salling-Duoen underholder ved gratis kaffebord m/rundstykker
   
Søn.
10. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
11. juli
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Man.
11. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
   
Tirs.
12. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
12. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Ons.
13. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Tors.
14. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Fre.
15. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Lør.
16. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Lør.
16. juli
Underholdning, Kassehuset, Kassehusvej 3, Glyngøre, 7870 Roslev
09.00-12.00 Salling-Duoen underholder ved gratis kaffebord m/rundstykker
   
Søn.
17. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Søn.
17. juli
Stort spillemandsbal, Aalborg Stadionhal 1, Annebergvej 48, 9000 Aalborg - se plakat på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.30-23.30 Møllekvadrillen åbner Landsstævnet for folkedansere og spillemænd.
Entré 50 kr. - Billetter købes ved indgangen - Drikkevarer købes på stedet. Info: www.moellekvadrillen.dk 
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Søn.
17. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
18. juli
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Man.
18. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Man.
18. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Man.
18. juli
Optog fra Teglgårds Plads, Teglgårds Plads 1, 9000 Aalborg 
15.25 Optog fra Teglgårds Plads - gratis adgang
16.00-17.00 Stævneåbning, Honnørkajen v/Aalborg Slot
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tirs.
19. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Tirs.
19. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
19. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
14.00-16.30 Arbejdende værksteder
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tirs.
19. juli
Kirkekoncert, Vesterkær Kirke, Skydebanevej 3, 9000 Aalborg
16.30-17.30 Kirkekoncert - Entré 50 kr.
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Ons.
20. juli
Konkurrence, Find folkedanserfigurer, Butikker i Algade og Bredgade, 9000 Aalborg - læs mere på: www.aalborg2022.dk 
Fornular til konkurrencen fås på Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 i receptionen (åbent tirs-lør 10.00-17.00)
eller i de butikker, hvor figurerne udstilles. Når alle figurer er fundet afleveres sedlen på Aalborg Historiske Museum eller på
Folkedansernes Stævnekontor, Vesterkærets Skole, Skydebanevej 1, 9000 Aalborg - sidste frist for aflevering er 20. juli kl.12.00 - fine præmier
Vinderne af konkurrencen offentliggøres onsdag den 20. juli på Nytorv efter folkedanserballet kl. ca. 15.30 
   
Ons.
20. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Ons.
20. juli
Opvisning, Aalborg Centrum, 9000 Aalborg - Gratis entré
13.30-15.30 Opvisninger og fællesdans
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Opvisning, Vestre Fjordpark, Skydebanevej 14, 9000 Aalborg - Gratis entré
14.00-14.30 Opvisninger af børn og unge 
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Polka plask, Vestre Fjordpark, Skydebanevej 14, 9000 Aalborg - Gratis entré
14.45-15.15 Polka plask - dans i vandkanten
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Fre.
22. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Lør.
23. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Søn.
24. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
24. juli
Anlægskoncert, Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive
14.00-16.00 Salling-Duoen - Fri adgang - husk stole
   
Søn.
24. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Man.
25. juli
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Man.
25. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Man.
25. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tirs.
26. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
26. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Ons.
27. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tors.
28. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Fre.
29. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Rundt om harmonikaen, Mariehaven, Søndergade 20, 6823 Ansager - se plakat på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
12.00 Program følger - Billetpris 295 kr. + ekspeditionsgebyr 15 kr. pr. billet
Info: Mariehaven 28 34 30 79 - http://www.mariehaven.dk 
   
Søn.
31. juli
Musik i Parken, Rhododendronparken, Nørregade 43, 9700 Brønderslev
13.30-16.30 Fjordfolk spiller irsk og skotsk musik og Majbritt Post synger dansktop og country.
Konferencier: Byrådspolitiker Ole Jespersgaard
Fri entré - Der sælges øl og vand samt kaffe og vafler til rimelige priser.
Tak til Brønderslev Kommune for sponsoratet til dette event 
Arr.: Brønderslev Pensionistforening v/Else Jeppesen tlf. +45 24 60 12 25
   
Søn.
31. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer August 2022 ♫♫
   
Man.
01. aug.
Underholdning, Sæby Havn v/Havnekontoret, Havnen11, 9300 Sæby
19.00-20.40 Volstrup Harmonikaklub holder øveaften - Alle er velkomne
Medbring selv stol og evt. tæppe - I tilfælde af dårligt vejr aflyser vi - Info: Bent 40 37 01 16
   
Tirs.
02. aug.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Det Bette Danseband - www.detbettedanseband.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tirs.
02. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Ons.
03. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Tors.
04. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Nullermændene
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Fre.
05. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Øster Brønderslev Byorkester
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Lør.
06. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Søn.
07. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
09. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
09. aug.
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, 1 øl, 1 snaps og kaffe.
Tilmelding til Trunte 51 31 16 54 eller Hanne 21 15 67 37
   
Tirs.
09. aug.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Husk service. Drikkevarer købes på stedet til meget favorable priser.
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Lars 31 41 23 10
   
Ons.
10. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Tors.
11. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Fre.
12. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Lør.
13. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
16. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-21.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Ons.
17. aug.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Lonnie og Bent
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
18. aug.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Søn.
21. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
23. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Fre.
26. aug.
Danseaften, Skæve Borgerhus, Skævevej 144, Skæve, 9352 Dybvad
19.00-23.00 Thorup Spillemænd
Entré 70 kr. inkl. kaffe og brød - Tilmelding til Grethe 21 21 04 24
   
Lør.
27. aug.
Danseaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning: 2 slags sild, Røget laks m/asparges, dressing og flutes, Bøf Stroganoff m/kartoffelmos og rødbeder - kaffe ca. kl. 21.15 
Der spilles til dans af Harald Nyborg - Dansen begynder ca. kl. 20.00 og slutter kl. 23.00
Det er tilladt selv at medbringe mad, ligesom det også er tilladt at komme kl. 20.00 efter spisningen.
Vælger man en af disse dele, skal dette meddeles ved tilmeldingen. Man skal selv medbringe drikkevarer og service.
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 4 dage før festen.
Tilmelding til: Henning 22 17 77 52 - Kirsten 20 42 75 98 eller Agnete 28 90 98 24 
   
Søn.
28. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
28. aug.
Underholdning, Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive
14.00-16.00 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com
   
Tirs.
30. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
30. aug.
Folkemusik sammenspil, KulturStationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping
19.00-22.00 Åbent sammenspil - gratis adgang - Læs mere på: www.folkemusikskole.dk 
   
♫ ♫ Arrangementer September 2022 ♫♫
   
Fre.
02. sep.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Go-Jawten - www.go-jawten.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Fre.
02. sep.
Præstø Harmonika Festival, Præstø Havn, Pakhus 8, Havnepladsen 8, 4720 Præstø
Arr.: Præstø Harmonika Forening - Læs mere på: www.praesto-harmonika.dk 
   
Lør.
03. sep.
Præstø Harmonika Festival, Præstø Havn, Pakhus 8, Havnepladsen 8, 4720 Præstø
Arr.: Præstø Harmonika Forening - Læs mere på: www.praesto-harmonika.dk 
   
Søn.
04. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. sep.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Thorup Spillemændene 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tors.
08. sep.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
09. sep.
Underholdning, Værestedet, Grønnegade 10, 9362 Gandrup
13.30-16.30 Gandrup Harmonikaklub
Gratis entré - Der kan købes kaffe til 30 kr. - Info: Per Olsen 40 13 16 41
   
Fre.
09. sep.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkesteret Thylandia - www.thylandisdans.dk - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
   
Søn.
11. sep.
Søndags-café, Skagen Aktivitetscenter, Skagavej 134, 9990 Skagen 
14.30-16.30 Unoderne - Info: Steen 61 99 24 05
Arr.: Ældre Sagen - Info; Birgit Geertsen Hansen 98 45 07 87 - 20 21 01 87
   
Søn.
11. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
13. sep.
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, 1 øl, 1 snaps og kaffe.
Tilmelding til Trunte 51 31 16 54 eller Hanne 21 15 67 37
   
Tirs.
13. sep.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Husk service. Drikkevarer købes på stedet til meget favorable priser.
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Lars 31 41 23 10
   
Ons.
14. sep.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
15. sep.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Fre.
16. sep.
Danseaften m/fællesspisning, Harmonikamuseet, Tranum Engevej 250, 9460 Brovst - se plakat:  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
18.00 Spisning - menu: Mørbradgryde m/tilbehør
Pris 160 kr. inkl. entré, spisning og kaffe i pausen
19.30-23.30 Tørvebisserne spiller til dans - Entré kun til dans 80 kr. inkl. kaffe
Tilmelding til spisning senest 12/6 på tlf. 41 27 34 64 Gitte
   
Fre.
16. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Lør.
17. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Lør.
17. sep.
Danseaften 50 års jubilæumsfest, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning: Menu oplyses senere - kaffe ca. kl. 21.15 
Der spilles til dans af Harald Nygaard - Dansen begynder ca. kl. 20.00 og slutter kl. 23.00
Det er tilladt selv at medbringe mad, ligesom det også er tilladt at komme kl. 20.00 efter spisningen.
Vælger man en af disse dele, skal dette meddeles ved tilmeldingen. Man skal selv medbringe drikkevarer og service.
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 4 dage før festen.
Tilmelding til: Henning 22 17 77 52 - Kirsten 20 42 75 98 eller Agnete 28 90 98 24 
   
Lør.
17. sep.
Folkedans, Trekanten Kulturhus, Sebbersundvej 2A, 9000 Aalborg - www.trekanten.info
19.00 Septemberbal med Dwight Lamp, Jensen & Bugge.
Entré 120 kr. inkl. kaffe og kage (for medlemmer af lauget 100 kr.)
Arr.: Aalborg Danse- og Spillemandslaug - www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk 
   
Søn.
18. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Søn.
18. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Fre.
23. sep.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Lør.
24. sep.
Harmonikatræf, Vendelbohallen, Hybenvej 34, Serritslev, 9700 Brønderslev
Arr.: De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Info: Else 22 16 06 87
   
Søn.
25. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
28. sep.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Fre.
30. sep.
Danseaften, Skæve Borgerhus, Skævevej 144, Skæve, 9352 Dybvad
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Entré 70 kr. inkl. kaffe og brød - Tilmelding til Grethe 21 21 04 24
   
♫ ♫ Arrangementer Oktober 2022 ♫♫
   
Søn.
02. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
04. okt.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Tørvebisserne fra Moseby
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
08. okt.
Thyregod Træf, Thyregod Skole, Skolegade 4, 7323 Give - Læs mere på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Tilmelding senest 15. september til: Manny Skjærbæk - tlf. 30 34 35 66 - mannyskj@gmail.com
Traditionel Spillemandsmusik for alle v/Michael Sommer, violin - Musik fra Fanø - gehør, let øvede v/Peter Uhrbrand, violin og Ove Søgaard, klaver.
Irsk Folkemusik v/Christopher Davis Maack, violin - Harmonikainspiration og sammenspil v/Frey Thyrré Klarskov, harmonika.
Harmonikanørderi - teknik for knapharmonikaer v/Justine Hald Boesen, harmonika - Inspiration og sammenspil for blæsere v/Benjamin Bech, klarinet.
Spil til dansekursus - danse fra Vestkysten v/Ole Emig, violin - Ungdomshold, de skrappe v/Rasmus Grams-Nielsen, violin og klaver.
Ungdomshold fra 11 år v/Nathasja Vosgerau Hansen, violin - Børnehold fra 6-11 år vILisbeth Pilgaard, Manny Skjærbæk.
Pris: 375 kr. inkl. forplejning - består af frokost, aftensmad, 2 x kaffe/kagebord, natmad og evt. morgenmad.
Øl, vand og vin kan købes - Der er mulighed for overnatning på skolen
   
Søn.
09. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
11. okt.
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, 1 øl, 1 snaps og kaffe.
Tilmelding til Trunte 51 31 16 54 eller Hanne 21 15 67 37
   
Tirs.
11. okt.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Husk service. Drikkevarer købes på stedet til meget favorable priser.
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Lars 31 41 23 10
   
Tors.
13. okt.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
14. okt.
Underholdning, Aktivitetscentret Grønningen, Bredgade 55, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Unoderne v/Steen Larsen 61 99 24 05
   
Fre.
14. okt.
Danseaften, Harmonikamuseet, Tranum Engevej 250, 9460 Brovst - Dørene åbnes kl. 18.00
19.30-23.30 Kokkens Gryderet spiller til dans
Entré 80 kr. inkl. kaffe - info: Gitte 41 27 34 64
   
Fre.
14. okt.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkesteret Thylandia - www.thylandisdans.dk - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
   
Søn.
16. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
18. okt.
Folkemusik sammenspil, KulturStationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping
19.00-22.00 Åbent sammenspil - Entré 100 kr. - Læs mere på: www.folkemusikskole.dk 
   
Tors.
20. okt.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Fre.
21. okt.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Søn.
23. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
26. okt.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Ons.
26. okt.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Fre.
28. okt.
Danseaften, Skæve Borgerhus, Skævevej 144, Skæve, 9352 Dybvad
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Entré 70 kr. inkl. kaffe og brød - Tilmelding til Grethe 21 21 04 24
   
Lør.
29. okt.
Danseaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning: Menu oplyses senere - kaffe ca. kl. 21.15 
Der spilles til dans af Midt i Ugen - Dansen begynder ca. kl. 20.00 og slutter kl. 23.00
Det er tilladt selv at medbringe mad, ligesom det også er tilladt at komme kl. 20.00 efter spisningen.
Vælger man en af disse dele, skal dette meddeles ved tilmeldingen. Man skal selv medbringe drikkevarer og service.
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 4 dage før festen.
Tilmelding til: Henning 22 17 77 52 - Kirsten 20 42 75 98 eller Agnete 28 90 98 24 
   
Søn.
30. okt.
Irsk Søndag kursus, KulturStationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping - www.folkemusikskole.dk
11.00-17.00 Undervisere: Louise Vangsgaard, violin - Brian Woetmann, bodhran og John Pilkingron, guitar/bouzoki
Pris 600 kr. - bindende tilmelding og betaling til: Konto 9070 - 000 1516 841 - Husk at anføre navn
   
Søn.
30. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
♫ ♫ Arrangementer November 2022 ♫♫
   
Tirs.
01. nov.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanter.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Det Bette Danseband
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
05. nov.
Harmonikatræf, Biersted Hallen, Idrætsvej 15, Biersted, 9440 Aabybro - Info følger
Lyden laves af Jossound - Arr.: Biersted Borgerforening og Go-Jawten - www.go-jawten.dk 
   
Søn.
06. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
08. nov.
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, 1 øl, 1 snaps og kaffe.
Tilmelding til Trunte 51 31 16 54 eller Hanne 21 15 67 37
   
Tirs.
08. nov.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Husk service. Drikkevarer købes på stedet til meget favorable priser.
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Lars 31 41 23 10
   
Ons.
09. nov.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Thorup Spillemænd 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
10. nov.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
11. nov.
Danseaften, Harmonikamuseet, Tranum Engevej 250, 9460 Brovst - Dørene åbnes kl. 18.00
19.30-23.30 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk  spiller til dans
Entré 80 kr. inkl. kaffe - info: Gitte 41 27 34 64
   
Fre.
11. nov.
Folkedans, Trekanten Kulturhus, Sebbersundvej 2A, 9000 Aalborg - www.trekanten.info
19.00 Dobbeltbal med Fladstrand Spillemændene og Aalborg Danse- og Spillemandslaug - De to orkestre spiller på skift til dans.
Entré 80 kr. inkl. kaffe og kage (For laugets medlemmer og Frederikshavns folkedanseres medlemmer 60 kr.)
Arr.: Aalborg Danse- og Spillemandslaug - www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk 
   
Fre.
11. nov.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkesteret Thylandia - www.thylandisdans.dk - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
   
Søn.
13. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
17. nov.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Søn.
20. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Fre.
25. nov.
Danseaften, Skæve Borgerhus, Skævevej 144, Skæve, 9352 Dybvad
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Entré 70 kr. inkl. kaffe og brød - Tilmelding til Grethe 21 21 04 24
   
Søn.
27. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
30. nov.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
17.00 Juleafslutning - info følger
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer December 2022 ♫♫
   
Fre.
02. dec.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Fre.
02. dec.
Julefrokost m/danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
17.30-23.00 Thorup Spillemænd 
Yderligere info følger - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. dec.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
02. dec.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
03. dec.
Danseaften Julefrokost, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning: Menu oplyses senere - kaffe ca. kl. 21.15 
Der spilles til dans af Harald Nygaard - Dansen begynder ca. kl. 20.00 og slutter kl. 23.00
Det er tilladt selv at medbringe mad, ligesom det også er tilladt at komme kl. 20.00 efter spisningen.
Vælger man en af disse dele, skal dette meddeles ved tilmeldingen. Man skal selv medbringe drikkevarer og service.
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 4 dage før festen.
Tilmelding til: Henning 22 17 77 52 - Kirsten 20 42 75 98 eller Agnete 28 90 98 24 
   
Søn.
04. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. dec.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
Speciel julearrangement - yderligere info senere
18.00-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré oplyses senere - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tirs.
06. dec.
Folkemusik sammenspil, KulturStationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping
19.00-22.00 Åbent sammenspil - Entré 100 kr. - Læs mere på: www.folkemusikskole.dk 
   
Tors.
08. dec.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
09. dec.
Julefrokost m/danseaften m/fællesspisning, Harmonikamuseet, Tranum Engevej 250, 9460 Brovst - 
18.00 Spisning - menu følger snarest
Pris følger snarest - inkl. entré, spisning og kaffe i pausen
19.30-23.30 Vindstyrke 15 spiller til dans - Entré kun til dans 80 kr. inkl. kaffe
Tilmelding til spisning på tlf. 41 27 34 64 Gitte
   
Fre.
09. dec.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkesteret Thylandia - www.thylandisdans.dk - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
   
Søn.
11. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
13. dec.
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, 1 øl, 1 snaps og kaffe.
Tilmelding til Trunte 51 31 16 54 eller Hanne 21 15 67 37
   
Søn.
18. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Januar 2023 ♫♫
   
Lør.
21. jan.
Folkedans, Trekanten Kulturcenter, Sebbersundvej 2A, 9000 Aalborg - www.trekanten.info 
19.00 Nytårsbal med Mads Hansens Kapel - Jonas Lærke Clausen, violin - Martin Strange Lorenzen, klarinet - Sebastian Boesgaard Bloch Larsen, guitar -
Emil Ringtved Nielsen, bas og Julian Svejgaard Jørgensen, klarinet.
Entré 120 kr. inkl. kaffe og kage (For laugets medlemmer 100 kr,) Studenterpris 60 kr til unge under 25 eller med studiekort.
Arr.: Aalborg Danse- og Spillemandslaug - www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk 
   
Lør.
25. mar.
Thy Harmonikatræf, Boddum-Ydby Skytte- & Fritidscenter, Ydbyvej 193 C, 7760 Hurup Thy 
17.30-24.00 Yderligere info følger - www.thy-harmonikatraef.dk
   
Tors.
01. juni
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
19.30 Harmonikakoncert i Marstal Kirke
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Fre.
02. juni
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Lør.
03. juni
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Søn.
04. juni
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Fre.
16. juni
Junget træf, Salling Camping, Jungetgårdvej 3, 7870 Roslev - http://www.sallingcamping.dk 
Tilmeld orkester senest 1. maj via telefon eller mail: 97 59 72 99 - info@sallingcamping.dk
   
Lør.
17. juni
Junget træf, Salling Camping, Jungetgårdvej 3, 7870 Roslev - http://www.sallingcamping.dk 
Tilmeld orkester senest 1. maj via telefon eller mail: 97 59 72 99 - info@sallingcamping.dk