harmonikanyt logo

 

Har du arrangementer til kalenderen - så send en mail til: harmonikanyt@gmail.com - Husk at vedhæfte evt. plakat
   
♫ ♫ Arrangementer Maj 2022 ♫♫
   
Tirs.
24. maj
Maj-musikken, Salonen, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping
19.00-22.00 Alle er velkommen til at spille sammen - igangsætter er Klaus Pindstrup
Prisen er 100 kr. pr. gang - kontant eller via hjemmesiden www.folkemusikskole.dk 
Arr.: Himmerlands Folkemusikskole - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
   
Fre.
27. maj
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Fre.
27. maj
Danseaften, Skæve Medborgerhus, Skævevej 144, Skæve, 9352 Dybvad
19.00-23.00 Thorup Spillemænd 
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Tilmelding til: Grethe Hostrup 21 21 04 24
   
Søn.
29. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
29. maj
Koncert, Arena Syd, Idrætsvej 3, 6850 Vamdrup - se plakat:  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
13.00-16.00 Peter Vesth & Kristian Rusbjerg samt Spilop Vamdrup
Pris 250 kr. inkl. 3 stykker mad samt kaffe med kage
Billetter købes på www.arenasyd,dk eller hos Spilop Connie tlf. 27 51 57 39 spilopvamdrup@gmail.com 
   
Tirs.
31. maj
Maj-musikken, Salonen, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping
19.00-22.00 Alle er velkommen til at spille sammen - igangsætter er Klaus Pindstrup
Prisen er 100 kr. pr. gang - kontant eller via hjemmesiden www.folkemusikskole.dk 
Arr.: Himmerlands Folkemusikskole - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
   
♫ ♫ Arrangementer Juni 2022 ♫♫
   
Ons.
01. juni
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Fre.
03. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
03. juni
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
03. juni
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
03. juni
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Nullermændene
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Søn.
05. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
07. juni
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Sjannel O 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Birthe Andersen 26 97 49 06
   
Ons.
08. juni
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Ons.
08. juni
Danseaften, Thorup Aktivitetshus, Tolstrupvej 5, Thorup, 9330 Dronninglund
18.30-22.30 Thorup Spillemænd 
Entré 100 kr. inkl. 2 stk. håndmadder, 1 øl, 1 snaps, kaffe og postevand - Øl, vin og sodavand kan købes.
Tilmelding senest 5/6 til: 51 31 16 54 eller 21 15 67 37
   
Tors.
09. juni
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Tors.
09. juni
Harmonikatræf og byfest, v/Løvel Hallen, Engvej, Løvel, 8830 Tjele
Entré 50 kr. - Info: Inge Jørgensen tlf. 20 62 34 19 inge626@gmail.com 
  17.00-17.45 Oasens Musikanter
17.5-18.35 Struer Harmonikaklub
18.35-19.25 Løgstør Harmonikaklub
19.30-20.15 Viborg Harmonikaklub
20.20-21.05 Vesthimmerlands Harmonikaorkester
21.10-21.55 Skive Harmonikaklub
   
Fre.
10. juni
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
10. juni
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkesteret Thylandia - www.thylandisdans.dk - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
   
Fre.
10. juni
Ishøj Harmonika Festival, Ishøj Tange, Skovvej 53, 2635 Ishøj - Gratis adgang 
17.00-23.00 Læs mere på www.ishoj-harmonikaklub.dk - https://www.facebook.com/ishoj.harmonikafestival
Info: Carina Søndergaard 60 37 56 44 ishojfestival@gmail.com
   
Lør.
11. juni
En dag i musikkens tegn, Videbæk Idræts- og Fritidscenter, Vestervang 28, 6920 Videbæk
13.00-22.00 Kom og få en festlig dag i selskab med: Moonlight Swing, Harmonikabanditterne, Videbæk Harmonikaklub, Anna og Søren,
Træforkesteret Horsens, Herning Harmonikaklub, Låsby Harmonikaklub, Tone-i-Takt samt Kim & Co.
Dørene åbnes kl. 12.00 - Kom og få en bid mad før musikken starter kl. 13.00 - Nyt orkester hver time
Der sælges mad hele dagen: Smørrebrød, franskbrød m/ost eller rullepølse, kage, lagkage, æblekage, pølser m/brød
samt kaffe, the, øl. vand og vin. Til aften kan bestilles Stor grillbuffet eller kold kartoffelsalat, grøn mix salat.
Ønsker du at medbringe campingvogn eller leje et værelse, skal bestilling ske til centeret tlf. 97 17 13 22 - mail: hj@vifc.dk
Arr.: Videbæk Harmonikaklub/Danseorkester - www.videbaekharmonikaklub.dk 
   
Lør.
11. juni
Ishøj Harmonika Festival, Ishøj Tange, Skovvej 53, 2635 Ishøj - Gratis adgang 
11.00-23.00 Læs mere på www.ishoj-harmonikaklub.dk - https://www.facebook.com/ishoj.harmonikafestival
Info: Carina Søndergaard 60 37 56 44 ishojfestival@gmail.com
   
Søn.
12. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
14. juni
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg. se plakat:  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Ons.
15. juni
Ekstraordinær generalforsamling, Arentsminde Cafeteria, Thyvej 16, Arentsminde, 9460 Brovst
18.00-22.30 Opløsning af Støtteforeningen Harmonika Museets Venner
KUN adgang for medlemmer der har betalt kontingent for året 2020.
Spisning: Flæskesteg m/tilbehør - aftenen sluttes med suppe.
Confetti spiller til dans indtil kl. 22.30
Tilmelding nødvendig til: Sigrid 29 21 37 46 - Sonja 21 90 29 45 eller Børge 24 84 53 41
   
Tors.
16. juni
Hygge-træf, Tolne Camping, Stenderupvej 46, 9870 Sindal - www.tolnecamping.dk 
Der er mulighed for at leje hytter og glamping telt - Info vedr. camping tlf. 98 93 02 66 eller 25 73 02 66
Vi hygger os med at spille - der er et stort telt på campingpladsen, hvor vi kan være hvis vejret driller.
Vi mødes altid kl. 18 for at spise og spille sammen. Vi medbringer mad og drikkevarer - der er madvogn på pladsen.
Yderlige infor vedr. træffet kontakt Majbritt Stensrød 26 85 03 79
   
Fre.
17. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
17. juni
Hygge-træf, Tolne Camping, Stenderupvej 46, 9870 Sindal - www.tolnecamping.dk 
Der er mulighed for at leje hytter og glamping telt - Info vedr. camping tlf. 98 93 02 66 eller 25 73 02 66
Vi hygger os med at spille - der er et stort telt på campingpladsen, hvor vi kan være hvis vejret driller.
Vi mødes altid kl. 18 for at spise og spille sammen. Vi medbringer mad og drikkevarer - der er madvogn på pladsen.
Yderlige infor vedr. træffet kontakt Majbritt Stensrød 26 85 03 79
   
Fre.
17. juni
Junget træf, Salling Camping, Jungetgårdvej 3, 7870 Roslev - tlf. 97 59 72 99  
Læs mere på: www.sallingcamping.dk - info@sallingcamping.dk 
Samspilsmelodier: Blæsten går frisk over Limfjordens vande C-dur, Dejlig er sommernatten G-dur, Skuld gammel venskab rejn forgo G-dur
  13.30-14.00 Velkomst
14.00-14.45 Dorte og Kaj
15.00-15.45 Sydmors Harmonika Laug
16.00-16.45 Salling Duoen
17.00-17.45 Harmonikanørderne fra Mors
18.00-18.45 Bedsterne fra Thy
19.00-19.45 Kim & Co.
20.00-20.45 Merethe m. Venner
21.00-21.45 Trio for sjov
22.00-22.45 Rudies Blue Ladybirds
23.00-23.45 Irsk Kaffe
Tak for i aften
   
Lør.
18. juni
Hygge-træf, Tolne Camping, Stenderupvej 46, 9870 Sindal - www.tolnecamping.dk 
Der er mulighed for at leje hytter og glamping telt - Info vedr. camping tlf. 98 93 02 66 eller 25 73 02 66
Vi hygger os med at spille - der er et stort telt på campingpladsen, hvor vi kan være hvis vejret driller.
Vi mødes altid kl. 18 for at spise og spille sammen. Vi medbringer mad og drikkevarer - der er madvogn på pladsen.
Yderlige infor vedr. træffet kontakt Majbritt Stensrød 26 85 03 79
   
Lør.
18. juni
Junget træf, Salling Camping, Jungetgårdvej 3, 7870 Roslev - tlf. 97 59 72 99  
Læs mere på: - www.sallingcamping.dk - info@sallingcamping.dk 
  13.00-13.45 Herning Harmonikaklub
14.00-14.45 Det Go'r Nok
15.00-15.45 Al Vos
16.00-16.45 Eva Trio
17.00-17.45 Det tø'n øl
18.00-18.45 Fuglene Horsens
19.00-19.45 Henrik Hedelund Nielsen
20.00-20.45 The Vils
21.00-21.45 MK Videbæk
22.00-22.45 Rudis Blue Ladybirds
23.00-23.45 Irsk Kaffe
23.45-24.00 Afslutning - Skuld gammel venskab rejn forgo G-dur
   
Søn.
19. juni
Hygge-træf, Tolne Camping, Stenderupvej 46, 9870 Sindal - www.tolnecamping.dk 
Der er mulighed for at leje hytter og glamping telt - Info vedr. camping tlf. 98 93 02 66 eller 25 73 02 66
Vi hygger os med at spille - der er et stort telt på campingpladsen, hvor vi kan være hvis vejret driller.
Vi mødes altid kl. 18 for at spise og spille sammen. Vi medbringer mad og drikkevarer - der er madvogn på pladsen.
Yderlige infor vedr. træffet kontakt Majbritt Stensrød 26 85 03 79
   
Søn.
19. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs-
21. juni
Underholdning, Herregården Odden, Oddenvej 32, Mygdal, 9800 Hjørring
19.00 Kielgasterne spiller i Borggården - Info: Kaj Bertelsen 51 92 54 93
   
Fre.
24. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Fre.
24. juni
Danseaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning - 3 retters menu og kaffe - Medbring selv tallerken, glas, bestik og drikkevarer
Der spilles til dans af Kokkens Gryderet
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 3 dage før festen.
Tilmelding til: Agnete 28 90 98 24 - Kirsten 20 42 75 98 eller Henning 22 17 77 52
   
Fre.
24. juni
Ribe Harmonikatræf, Ribe Camping, Farupvej 2, 6760 Ribe - www.ribe-harmonikatraef.dk 
Campingplads kan bestilles på: 20 23 82 97 merethe.klausen@gmail.com 
Samspilsmelodier: Dejlig er sommernatten G-dur, Sommer i Danmark D-dur og Sømand C-dur
  14.40-14.45 Velkomst og samspil
14.45-15.30 Os 3
15.30-16.15 Carsten og Moonlights Swing
16.15-17.00 Early Birds
17.00-17.45 Fuglene
17.45-18.30 Stig
18.30-19.15 Kim og Meta
19.15-20.00 Preben og Aase
20.00-20.45 De 7 Fredericia
20.45-21.30 Trio Brande
21.30-22.15 Salling Duoen
22.15-23.00 Merethe med venner
   
Lør.
25. juni
Spillemandstræf, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping  - se plakat:  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
13.00-23.00 Spillemandsmusik, storspil, workshops og fri "buskspil"
Medvirkende er bl.a.: Himmerlands Danse og Spillemandslaug, Flauenskjold Harmonika Orkester, Støvring Harmonikaklub, Gunner Friis' Balorkester,
Op'lev Harmonikavennerne, Nibe Harmonikaklub, Aalborg Danse- og Spillemandslaug, Rebildkvadrillen og Rebild Spillemændene.
Entré 60 kr. betales ved indgangen - Aftensmad 75 kr. - bestil på MobilePay 40 80 48 02 
Yderligere info følger - http://www.rebildspillemaendene.dk/RebildFolkemusikTraef.htm 
   
Lør.
25. juni
Ribe Harmonikatræf, Ribe Camping, Farupvej 2, 6760 Ribe - www.ribe-harmonikatraef.dk 
Campingplads kan bestilles på: 20 23 82 97 merethe.klausen@gmail.com 
Samspilsmelodier: Dejlig er sommernatten G-dur, Sommer i Danmark D-dur og Sømand C-dur
  12.45-13.30 Gunner Schmidt
13.30-14.15 GasKajs Husorkester
14.15-15.00 Sædding Harmonikaklub
15.00-15.45 Salling Duoen
15.45-16.30 Buskspillerne Esbjerg
16.30-17.15 Birgitte - Preben og Aage
17.15-18.00 Lindø Harmonikaklub
18.00-19.00 Spisepause
19.00-19.45 Spilop
19.45-20.30 Herning Harmonikaklub
20.30-21.15 Carsten og Moonlights Swing
21.15-22.00 Kim og Meta
22.00-22.45 Merethe med venner
22.45-23.00 Afslutning og samspil
   
Lør.
25. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
26. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Man.
27. juni
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
   
Man.
27. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Man.
27. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tirs.
28. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tirs.
28. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Ons.
29. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Ons.
29. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tors.
30. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tors.
30. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
♫ ♫ Arrangementer Juli 2022 ♫♫
   
Fre.
01. juli
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Confetti
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
01. juli
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Fre.
01. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Fre.
01. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Lør.
02. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
19.00-22.00 Det Bette Danseband
   
Lør.
02. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Lør.
02. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Søn.
03. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
04. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Tirs.
05. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Søn.
10. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
11. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
   
Tirs.
12. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Søn.
17. juli
Stort spillemandsbal, Aalborg Stadionhal 1, Annebergvej 48, 9000 Aalborg - se plakat på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.30-23.30 Møllekvadrillen åbner Landsstævnet for folkedansere og spillemænd.
Entré 50 kr. - Billetter købes ved indgangen - Drikkevarer købes på stedet. Info: www.moellekvadrillen.dk 
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Søn.
17. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Man.
18. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Man.
18. juli
Optog fra Teglgårds Plads, Teglgårds Plads 1, 9000 Aalborg 
15.25 Optog fra Teglgårds Plads - gratis adgang
16.00-17.00 Stævneåbning, Honnørkajen v/Aalborg Slot
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tirs.
19. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
19. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
14.00-15.30 Arbejdende værksteder
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tirs.
19. juli
Kirkekoncert, Vesterkær Kirke, Skydebanevej 3, 9000 Aalborg
16.30-17.30 Kirkekoncert - Entré 50 kr.
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Ons.
20. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Ons.
20. juli
Opvisning, Aalborg Centrum, 9000 Aalborg - Gratis entré
13.30-15.30 Opvisninger og fællesdans
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Opvisning, Vestre Fjordpark, Skydebanevej 14, 9000 Aalborg - Gratis entré
14.00-14.30 Opvisninger af børn og unge 
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Tors.
21. juli
Polka plask, Vestre Fjordpark, Skydebanevej 14, 9000 Aalborg - Gratis entré
14.45-15.15 Polka plask - dans i vandkanten
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Fre.
22. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Lør.
23. juli
Dragtudstilling, Aalborg Historiske Museum, Algade 48, 9000 Aalborg
10.00-17.00 Særudstilling om dragter - Voksne 60 kr. - Børn og unge op til 18 år gratis entré
Landsstævne for folkedansere og spillemænd i Aalborg - Læs mere på: www.aalborg2022.dk
   
Søn.
24. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
24. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Man.
25. juli
Musik på Hals Havn, v/Restaurant Carl Frederik, Havnen 3, 9370 Hals - se plakat  http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
19.00-21.00 Lonnie og Bent
   
Man.
25. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tirs.
26. juli
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Tirs.
26. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Ons.
27. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tors.
28. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Fre.
29. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Rundt om harmonikaen, Mariehaven, Søndergade 20, 6823 Ansager - se plakat på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
12.00 Program følger - Billetpris 295 kr. + ekspeditionsgebyr 15 kr. pr. billet
Info: Mariehaven 28 34 30 79 - http://www.mariehaven.dk 
   
Søn.
31. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer August 2022 ♫♫
   
Tirs.
02. aug.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Det Bette Danseband - www.detbettedanseband.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tirs.
02. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Ons.
03. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Tors.
04. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Nullermændene
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Fre.
05. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Øster Brønderslev Byorkester
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Lør.
06. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Se Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Med bl.a. Sigmunds Orkester, Norge - Bayan Tonic, Norge/Sverige - Sveriges Cultband, Sverige - Søren Brix, Danmark, Mogens Bækgaard, Danmark
Kristian Rusbjerg og Jakob Venndt, Danmark - Hallur Joensen m/Band, Førøerne, Johnny Logan m/Band, Irland, Hardinger Band, Danmark
Billetter til musik og camping kan købes på: www.bindslevnymusikfestival.dk 
Ved evt. spørgsmål ang. camping eller billetter ring til Claus Dalsgaard +45 30 62 36 66
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk eller kontakt formand Karlo Thomsen +45 21 73 97 46
   
Søn.
07. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
09. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Ons.
10. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Tors.
11. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Fre.
12. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Lør.
13. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Thy Event- & Naturcenter, Kærupvej 9, Bjerget, 7741 Frøstrup - www.thynatur.dk 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
16. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Ons.
17. aug.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Lonnie og Bent
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
18. aug.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Søn.
21. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
23. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
Lør.
27. aug.
Danseaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning - 3 retters menu og kaffe - Medbring selv tallerken, glas, bestik og drikkevarer
Musikken leveres af ?
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 3 dage før festen.
Tilmelding til: Agnete 28 90 98 24 - Kirsten 20 42 75 98 eller Henning 22 17 77 52
   
Søn.
28. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
28. aug.
Underholdning, Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive
14.00-16.00 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com
   
Tirs.
30. aug.
Underholdning, Café Hawblik, Asaa Havn 51, 9340 Asaa - https://www.facebook.com/cafehawblik - tlf. 51 28 93 40
18.00-20.00 De Røde Skjorter - https://www.xn--de-rde-skjorter-8tb.dk/default.html
   
♫ ♫ Arrangementer September 2022 ♫♫
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Go-Jawten - www.go-jawten.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Søn.
04. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. sep.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Thorup Spillemændene 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tors.
08. sep.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
09. sep.
Underholdning, Værestedet, Grønnegade 10, 9362 Gandrup
13.30-16.30 Gandrup Harmonikaklub
Gratis entré - Der kan købes kaffe til 30 kr. - Info: Per Olsen 40 13 16 41
   
Søn.
11. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
14. sep.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
15. sep.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Fre.
16. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Lør.
17. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Lør.
17. sep.
Danseaften Jubilæumsaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning - 3 retters menu og kaffe - Medbring selv tallerken, glas, bestik og drikkevarer
Musikken leveres af ?
Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr. (Medlemskort for et år 25 kr.)
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest 3 dage før festen.
Tilmelding til: Agnete 28 90 98 24 - Kirsten 20 42 75 98 eller Henning 22 17 77 52
   
Søn.
18. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Søn.
18. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Lør.
24. sep.
Harmonikatræf, Vendelbohallen, Hybenvej 34, Serritslev, 9700 Brønderslev
Arr.: De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Info: Else 22 16 06 87
   
Søn.
25. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
28. sep.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer Oktober 2022 ♫♫
   
Søn.
02. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
04. okt.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Tørvebisserne fra Moseby
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
08. okt.
Thyregod Træf, Thyregod Skole, Skolegade 4, 7323 Give - Læs mere på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Tilmelding senest 15. september til: Manny Skjærbæk - tlf. 30 34 35 66 - mannyskj@gmail.com
Traditionel Spillemandsmusik for alle v/Michael Sommer, violin - Musik fra Fanø - gehør, let øvede v/Peter Uhrbrand, violin og Ove Søgaard, klaver.
Irsk Folkemusik v/Christopher Davis Maack, violin - Harmonikainspiration og sammenspil v/Frey Thyrré Klarskov, harmonika.
Harmonikanørderi - teknik for knapharmonikaer v/Justine Hald Boesen, harmonika - Inspiration og sammenspil for blæsere v/Benjamin Bech, klarinet.
Spil til dansekursus - danse fra Vestkysten v/Ole Emig, violin - Ungdomshold, de skrappe v/Rasmus Grams-Nielsen, violin og klaver.
Ungdomshold fra 11 år v/Nathasja Vosgerau Hansen, violin - Børnehold fra 6-11 år vILisbeth Pilgaard, Manny Skjærbæk.
Pris: 375 kr. inkl. forplejning - består af frokost, aftensmad, 2 x kaffe/kagebord, natmad og evt. morgenmad.
Øl, vand og vin kan købes - Der er mulighed for overnatning på skolen
   
Søn.
09. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
13. okt.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Fre.
14. okt.
Underholdning, Aktivitetscentret Grønningen, Bredgade 55, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Unoderne v/Steen Larsen 61 99 24 05
   
Søn.
16. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
20. okt.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Søn.
23. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
26. okt.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Ons.
26. okt.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Søn.
30. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
♫ ♫ Arrangementer November 2022 ♫♫
   
Tirs.
01. nov.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanter.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Det Bette Danseband
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
05. nov.
Harmonikatræf, Biersted Hallen, Idrætsvej 15, Biersted, 9440 Aabybro - Info følger
Lyden laves af Jossound - Arr.: Biersted Borgerforening og Go-Jawten - www.go-jawten.dk 
   
Søn.
06. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
09. nov.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Thorup Spillemænd 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
10. nov.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
13. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
17. nov.
Danseaften, Jerslev Forsamlingshus, Borgergade 29, 9740 Jerslev
19.30-23.00 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Der sælges brød, øl og vand
Info: Bente 24 40 83 90 eller Kalle 21 42 94 87
   
Søn.
20. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
27. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
30. nov.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
17.00 Juleafslutning - info følger
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer December 2022 ♫♫
   
Fre.
02. dec.
Julefrokost m/danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
17.30-23.00 Thorup Spillemænd 
Yderligere info følger - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. dec.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
02. dec.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Op'lev Harmonikavennerne
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Søn.
04. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. dec.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
Speciel julearrangement - yderligere info senere
18.00-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré oplyses senere - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tors.
08. dec.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
11. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
18. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Januar 2023 ♫♫
   
Lør.
25. mar.
Thy Harmonikatræf, Boddum-Ydby Skytte- & Fritidscenter, Ydbyvej 193 C, 7760 Hurup Thy 
17.30-24.00 Yderligere info følger - www.thy-harmonikatraef.dk